Čo je to prečíslenie obrázok 1  
  Prečíslenie vo futsale je rozhodujúcim faktorom pre víťazstvá. Ak mužstvo dokáže často súpera prečíslovať a na druhej strane nedovolí súperovi, aby nás prečísloval, je veľká pravdepodobnosť, že zápas vyhráme.  
  Prečíslenia vznikajú správnym hľadaním voľných priestorov, nabiehaním obráncov do útočných priestorov a výmenou miest útočníkov a obrancov.    
  Prečíslenie často vzniká aj po chybe súpera.    
  Ak je mužstvo v prečíslení, útočná akcia je vedená vo väčšej rýchlosti smerom na súperovu bránu. Ak ale mužstvo nie je v prečíslení, útok by nemal byť vedený na súperovu bránu a mužstvo by malo prihrávkami čakať na vznik prečíslenia.    
  Na obrázku 1 je naznačené prečíslenie 3 - 2. Hranicou prečíslenia je poloha lopty. Počet našich hráčov od lopty smerom k súperovej bráne je vyšší ako počet hráčov súpera.    
  Hráč, ktorý má loptu, by mal mať vždy prehľad, či sa jeho mužstvo práve nachádza v prečíslení alebo nie.    
  Pri prečíslení je dôležité akciu ukončiť strelou na bránu. Ak totiž stratíme loptu niekde na hranici šestky, je veľký predpoklad, že prečíslenie vznikne smerom na našu bránu.  
 
  Hra v prečíslení obrázok 2  
  Ak sa mužstvo dostane do prečíslenia, je veľmi dôležité naučiť sa túto výhodu využívať na strelenie gólu.
  Najväčšou chybou, ktorú sa dopúšťajú začínajúci futsalisti je to, že pri prečíslení hráči bežia vedľa seba a nevytvárajú voľné priestory (vid obrázok 2)
  Ako je na obrázku vidieť, hráč v strede vedie loptu smerom na bránu a všetci hráči bežia v jednom smere. Takto vedený útok sa súperovi ľahko bráni, nakoľko počas útoku nevzniká žiadny voľný priestor.
   
  Útok v prečíslení je lepšie viesť odklonený od stredu na ľavú alebo pravú stranu ihriska. Hráč bez lopty by mal svoj beh upraviť tak, aby mohol dostať prihrávku. Hráč v strede má potom možnosť viesť útok sám, ak nie je atakovaný súperom alebo zvoliť prihrávku, ak má voľného spoluhráča. Hráč s loptou by mal viesť útok tak, aby mohol svojou silnejšou nohou využiť zlé bránenie súpera a vystreliť na bránu.
Obrázok 3
 
  Hráči bez lopty po dosiahnutí priestoru v šestke súpera by mali prestať bežať smerom ku bráne a mali si nabehnutím vytvoriť možnosť narážačky, alebo zaujať pozíciu na hranici šestky pre zakončenie strelou.  
  Ak akcia trvá dlhší čas, hráči bez lopty sa kľudne môžu zo šestky súpera vrátiť naspäť a vytvoriť priestor pre iného nabiehajúceho spoluhráča.  
  Najhorším riešením hry v prečíslení je vznik "trojuholnika" ako to ukazuje obrázok 4
Obrázok 4
 
  Hráč s loptou je síce tesne pred bránou, ale je bránený dvomi obráncami a nemá ani voľbu prihrávky. Takto vedené prečíslenie má minimálnu šancu na úspech.  
     
  Prečísleni 2 - 1
Obrázok 5
 
  Podobne aj pri prečísleni 2 - 1 je potrebné, aby hráč s loptou a hráč bez lopty vytvorili medzi sebou dostatočný priestor, aby obránca nebol schopný pokryť aj hráča s loptou aj prihrávku. Správny vedenie útoku 2 - 1 je na obrázku 5.  
  Pri prečíslení je dôležité akciu ukončiť strelou na bránu. Ak totiž stratíme loptu niekde na hranici šestky, je veľký predpoklad, že prečíslenie vznikne smerom na našu bránu.  
     
  Bočné prečíslenie  
  Doteraz sme preberali iba prečíslenie smerom dopredu. Vo futsale veľmi často vzniká prečíslenie bočné. Ako naznačuje červená čiara, vľavo má súper prevahu štyroch hráčov proti dvom našim, ale vpravo máme prečíslenie dvoch našich hráčov, s ktorých jeden nie je bránený vôbec.
obrázok 6
 
  Ak sa nám podarí krátkymi prihrávkami presunúť hru na jednu stranu ihriska a presunúť sem všetkých súperových hráčov, potom zákonite na druhej strane môže vzniknúť prečíslenie bočné. Aj v tomto prípade sa hráč vo voľnom priestore zapája do spolupráce prudkou presnou prihrávkou.